"The Secret Garden" ~ Frances Hodgson Burnett

sierpnia 17, 2017

 “And the secret garden bloomed and bloomed and every morning revealed new miracles.” ~ Frances Hodgson Burnett
    Uwielbiam "Tajemniczy ogród". Moim zdaniem jest to przepiękna opowieść, pełna wielu wartości. Po prostu klasyk, który każdy z nas powinien znać. Dlatego też postanowiłam zapoznać się z tą pozycją w wersji anglojęzycznej, czyli po prostu w oryginale. Jednak co zrobić w momencie, kiedy nasz język nie jest wystarczająco dobry, by czytać po angielsku? Wydawnictwo Ze Słownikiem wychodzi nam naprzeciw. 
    "Tajemniczy ogród" to piękna opowieść nie tylko dla młodszych czytelników. To też świetna lektura dla dorosłych. Opowiada o dziewczynce, która ma na imię Mary. Dorośli dostrzegają w niej więcej negatywnych cech, niż tych pozytywnych. Po epidemii cholery, jej rodzice umierają, a dziewczynka zostaje przeniesiona do swojego wuja. Duży i ponury dom skrywa wiele tajemnic. Wiele pokoi jest zamkniętych, a każdej nocy można usłyszeć jakieś jęki. Mary powoli zaczyna odkrywać sekrety nie tylko wilii wuja, ale również tajemniczego ogrodu. Ogrodu, który zmieni życie wszystkich domowników tej posiadłości... 


   Na początku książki mamy słowniczek, który przedstawia nam najczęstsze słówka występujące w książce. Po ich zapoznaniu powieść powinno się nam czytać o wiele łatwiej. W części właściwej mamy po bokach mini słowniczek. Więc jeśli nie znamy znaczenia jakiegoś słowa oraz nie możemy wywnioskować z kontekstu o co chodzi, to możemy zerknąć na ten niego. Słowa w tym mini słowniczku są poukładane alfabetycznie. Wiem, że niektórym to przeszkadza, ale mi osobiście nie. Jest to moim zdaniem najrozsądniejsze rozwiązanie, bo łatwo się wyszukuje obce nam zagadnienia. Zdarzało się też tak, że nieznane mi słówko nie było wytłumaczone obok tekstu głównego. Wtedy z pomocą nie przychodził rozpraszający telefon z "Google Tłumacz", ale słowniczek z wszystkimi słowami użytymi w powieści. Znajduje się on na samym końcu, ale trzeba przyznać, że zajmuje sporą część książki. 


   Myślałam, że czytanie tej książki sprawi mi sporą trudność i zajmie dużo czasu. I tu moje wielkie zdziwienie. Bo gdyby odjąć czas, w którym przeglądałam słówka, to "The secret garden" przeczytałam w dwa dni! Kiedy już przyzwyczaiłam się do języka angielskiego i maksymalnie się wczułam to pochłaniałam stronę za stroną. W ogóle nie zwracałam uwagi na to, że sprawdzam słówka czy kartkuję powieść, bo "gdzieś już ten wyraz widziałam". Jedynie nieco zwalniam, kiedy Martha miała jakieś dłuższe wypowiedzi, bo ona mówiła troszkę specyficznym językiem. 


   Jednak musimy pamiętać, że to książka po angielsku. Kiedy nie mamy tego języka na wysokim poziomie, to czytanie może być nieco męczące. Po prostu towarzyszy nam takie uczucie jakbyśmy się uczyli. Dlatego, aby zrozumieć co czytamy, musimy maksymalnie się skupić, odłożyć wszelkie rozpraszacze i działać! Początek może być ciężki, ale kiedy dacie z siebie naprawdę dużo, to obiecuję, że satysfakcja gwarantowana! Oprócz wielu nowych słówek, które możemy przyswoić, taka książka na pewno pomoże nam w zrozumieniu gramatyki. Po prostu widzimy w jakiej sytuacji zostały użyte dane konstrukcje oraz jak one wyglądają w zdaniu.
   Uważam, że Wydawnictwo Ze Słownikiem daje nam ogromne możliwości. Wychodzi naprzeciw tym, którzy jeszcze nie czują się komfortowo w sferze języka angielskiego. Książki mają różne poziomy trudności, więc każdy ma wybór. Póki co wydawane są klasyki, ale może kiedyś wydawnictwo rozszerzy swoją działalność. Jedyną przeszkodą może być cena. Taka książka kosztuje 50 złotych. Jest to definitywnie jeden z moich droższych zakupów ostatnio. Nie jest to mało, ale jednak spójrzmy jak wiele książka nam oferuje. Czytamy powieść w oryginale, mając jeszcze słownik!


   Jak wiecie jestem wzrokowcem. Lubię ładne okładki. A ta kojarzy mi się z jakimś podręcznikiem. Zdecydowanie wolałabym, aby książka miała jakąś inną, śliczną okładkę, by dumnie mogła się prezentować na mojej półeczce. A Wy co sądzicie o takich książkach? No i koniecznie dajcie znać czy też tak bardzo lubicie "Tajemniczy ogród"?

You Might Also Like

0 komentarze

Wyświetlenia